środa, 29 stycznia 2014

Ad rem

   Historia za nami, chociaż obiecuję, że skrót tego o czym mówiłem na warsztatach, przedstawię na blogu. Zaczęliśmy nowy etap naszego projektu, kolejny, milowy krok naprzód - zakupiliśmy sprzęt fotograficzny. Wyborem optymalnego sprzętu zajął się Izydor. W tej dziedzinie ma znacznie większe kompetencje ode mnie.
  Na początek mamy do dyspozycji pięć aparatów marki Canon PowerShot 2500. Urządzenia są niewielkie, ale wystarczające do osiągnięcia zadowalających zdjęć. W najbliższym czasie postaramy się nabyć jeszcze jeden aparat - nieco lepszy.
   Teraz najważniejsze, czyli podsumowanie naszego poniedziałkowego spotkania. Tym razem, prócz Izydora i mnie, w zajęciach wziął udział Marcin Strych - fotograf specjalizujący się w dokumentowaniu przyrody. Na poniedziałkowym spotkaniu to Marcin grał pierwsze skrzypce. Zaznajomił uczestników z podstawowymi informacjami na temat sprzętu fotograficznego, jego budowy i obsługi technicznej. Myślę, że dzięki jego cennym wskazówkom każdy wyszedł z MCK bogatszy o nowe wiadomości i doświadczenia. Jako materiał poglądowy służyły nam świeżo zakupione "cyfrówki", które każdy mógł "zbadać", rozebrać na części i ustawić najbardziej optymalne ustawienia.


  Nauce towarzyszył wspaniały nastrój "Seniorów w Akcji". Cieszę się, że zajęcia odbyły się atmosferze dobrej zabawy i każdy chętny był dzielić się dotychczasowym doświadczeniem z tymi, którzy go dotychczas nie posiadali. Tak błaha czynność jak umieszczenie w aparacie karty pamięci, może okazać się dla wielu trudnym zadaniem, jednak cenna uwaga sąsiada lub sąsiadki z ławki na zawsze odsyła ten problem do lamusa.

   W trakcie naszego ostatniego spotkania, pozwoliłem sobie przygotować koperty ze zdjęciami dawnego Aleksandrowa. Kopert było 10, w każdej z nich po 3 zdjęcia. Każdy wybrał po jednej kopercie. Ich zawartość posłuży nam do pierwszych prób poszukiwania historii z aparatem w dłoni. Narazie jednak, następne spotkanie odbędzie się po raz kolejny w salach Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, gdyż wyjście w plener nie posłuży dobrze ani nam ani naszym nowym aparatom.

wtorek, 14 stycznia 2014

Teoria za nami

   Za nami trzecie spotkanie poświęcone historii w wymiarze teoretycznym. Nadszedł czas na praktykę i polowanie na przeszłość. Na poprzednich spotkaniach uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się co nieco o historii Aleksandrowa Kujawskiego. To niewielkie miasteczko posiada niezwykle interesującą i bogatą przeszłość, stąd nie wszystkie, ciekawe wątki udało nam się poruszyć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w ramach kolejnych zajęć odkrywać kolejne, pasjonujące aspekty aleksandrowskiej przeszłości. O czym udało nam się posłuchać? Na pierwszym spotkaniu prezentowaliśmy dzieje poszukiwań surowców naturalnych w Aleksandrowie i jego najbliższych okolicach. Dziś już mało kto wie o próbach pozyskiwania solanki i marzeniach naukowców o zlokalizowaniu pokładów ropy naftowej w granicach wsi Stawki. Na kolejnym, przedświątecznym spotkaniu, zajęliśmy się prezentacją procesu powstawania przemysłu w Aleksandrowie, do czasów jego pełnej nacjonalizacji w 1950 roku. Prezentacja tego materiału, skłania do smutnej refleksji na temat obecnej kondycji tego działu gospodarki w naszym mieście. Ostatnie, wczorajsze spotkanie, poświęciliśmy zagadnieniu rozwoju przestrzennego. Jest to temat, z naszego punktu widzenia, niezwykle ważny dla całego cyklu zajęć. Nie było zbyt wiele czasu, ale chociaż w podstawowym zakresie staraliśmy się zapoznać uczestników "Polowania" z widokami dawnej zabudowy naszego miasteczka, charakteryzującego się niegdyś kolorem drewna i czerwonej cegły.





   Jak już zapowiedzieliśmy, czas na praktykę. Przed nami cykl zająć, poświęcony fotografii. Zaczniemy od teoretycznego wprowadzenia w tajniki tej sztuki, by stopniowo wyjść w plener i zbierać materiały do wystawy, inaugurującej cykl warsztatów. 
   Kolejne spotkanie odbędzie się tradycyjnie w poniedziałek (27.01) o godzinie 18.00 w Miejskim Centrum Kultury. Tym razem starania naszej grupy wesprze Marcin Strych, który przez najbliższe kilka spotkań, będzie razem z nami współrealizował warsztaty.

sobota, 11 stycznia 2014

Kolejne spotkanie

   W poniedziałek (13.01) o godzinie 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu "Polowanie na przeszłość". Spotykamy się w Miejskim Centrum Kultury w Sali Wystaw (I piętro).
   W ramach poniedziałkowego spotkania, chcemy Państwu zaoferować wykład (połączony z prezentacją multimedialną) poświęcony rozwojowi przestrzennemu Aleksandrowa Kujawskiego w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Będzie to już ostatnia przygoda z historią w takiej formie. Od tej pory będziemy jej poszukiwać samodzielnie. W trakcie naszego najbliższego zebrania ustalimy dalszy harmonogram zajęć poświęcony fotografii.

Zapraszamy wszystkich chętnych!

Piotr Miernik
Izydor Zaręba